Klimat to my - wiara, nadzieja, cukinia>

28-03-2021

Klimat to my - wiara, nadzieja, cukinia

Gdybyście chcieli przeczytać coś znaczącego, tak z okazji wiosennego lockdownu, to polecam tę lekturę. Bo to jest książka o perspektywie. O tym, jak oceniamy świat i jak działamy w oparciu o nasz punkt widzenia, co nie jest przecież czymś nowym. Stare powiedzenie mówi "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia", a jednak, mimo ostrzeżenia, jakie w tym przysłowiu tkwi, uznajemy, że nasz punkt widzenia jest jedynie słuszny zapominając, by sprawdzić najpierw, czy nie siedzimy na przegniłej desce pomostu u brzegu jeziora lawy. wiecej
Metalowy kolos i pierwsza Polka latająca myśliwcem>

23-09-2020

Metalowy kolos i pierwsza Polka latająca myśliwcem

Stoję przed nosem kolosa. Ił-14 to metalowy 12-tonowy samolot pasażersko-transportowy. Taka się czuje malutka i onieśmielona. Jednocześnie też zafascynowana.

wiecej
Czarownica w top Empik!>

20-09-2020

Czarownica w top Empik!

Schowała się w paprocie, ale przypomniałam sobie o niej.

wiecej
W poszukiwaniu...>

20-09-2020

W poszukiwaniu...

Nie ma. Nie ten czas, nie to miejsce, może nie sezon.

wiecej
Święto lotnictwa>

20-09-2020

Święto lotnictwa

Ten obraz powstał wiele lat temu, gdy jeszcze nawet nie śniło mi się, że powstanie też książka "Dziewczyny na skrzydłach", a w niej ożyje zarówno ten samolot jak i wyjątkowa lotniczka, która nim latała ponad chmurami angielskiego nieba. Namalowałam ten obraz dla Jadwigi Piłsudskiej wiecej
W pracy...>

20-09-2020

W pracy...

Tak mnie widzą dzieci ostatnio.

wiecej
Nieuleczalnie choruję na Tsundoku. Nie śmiej się, być może Ty też :)>

22-03-2019

Nieuleczalnie choruję na Tsundoku. Nie śmiej się, być może Ty też :)

Mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra, to taka, że pewna daleka orientalna kultura nazwała przypadłość wielu polskich książkofilów. I już wiemy, co nam dolega.

wiecej
MATKA kontra Wiedźmin>

12-03-2019

MATKA kontra Wiedźmin

Przyszedł mi ostatnio do głowy pomysł na grę komputerową i postanowiłam podzielić się z Wami zarysem scenariusza. Mam wrażenie, że nie było jeszcze czegoś takiego na rynku. Liczę, że pomożecie mi ocenić strategiczne aspekty, mianowicie, czy gra wciąga, trzyma w napięciu i chce się wracać.

wiecej
No comment!>

03-06-2016

No comment!

O tym, że fejsbuk psuje demokrację pisała już niedawno Anne Applebaum (a, że ja się z nią zgadzam, to lojalnie o tym uprzedzam i ten, kto lubi sobie upraszczać rzeczywistość i odcinać się od poglądów innych niż swoim podobne, ma teraz szansę przestać czytać, bo jak przypominam wspomniana Anne jest żoną Radka Sikorskiego i to już pewnie niektórym wystarczy do oceny, jakiejkolwiek).

wiecej
O wstydzie>

24-04-2016

O wstydzie

Znasz to uczucie, kiedy wychodzisz spod prysznica, a krople spływają po tobie, skapują na podłogę z włosów, rąk i nosa? Jesteś mokry i drżysz z chłodu. Wokół stóp zbierają się kałuże wody, które zostawią obłe zaschnięte ślady o wyraźniejszych brzegach. Sięgasz po ręcznik. Poczekaj.

wiecej
Kolory Teksasu>

01-04-2016

Kolory Teksasu

Ostatni teksański wpis różni się znacząco od pierwszego. Opozycyjnie głosi inne prawdy, inaczej pokazuje rzeczywistość.

wiecej
Co warto pamiętać, czyli gdzie są moje okulary?>

14-03-2016

Co warto pamiętać, czyli gdzie są moje okulary?

O czym to ja miałam…. a właśnie! O pamięci! Dziś będzie wspomnieniowo, mementacyjnie, czyli o pamiętaniu. Zapamiętale nadal nadstawiam ucha na teksański wiatr, wystawiam nos na łowy zapachów wciągając mieszankę woni skoszonej trawy, suchej ziemi i paliwa lotniczego. Tutejsze aromaty tym bardziej chcę zapamiętać, im mniej dni pozostało do powrotu do Polski.

wiecej
Co piszczy w trawie w Teksasie, czyli żubr kontra bizon>

01-03-2016

Co piszczy w trawie w Teksasie, czyli żubr kontra bizon

 

Zacznijmy od góry. Od dźwięków nad głową, spadających na kark, za szybkich, by złapać je w miejscu. Od startu samolotów T-1, T-6 i T-38 łączących dźwiękami ziemię i niebo, co kilka minut zagłuszających ptaki, sąsiadów i moje myśli. Konkuruje z nimi tylko dudniący basem, ostrzegawczy sygnał pociągów trasy Union Pacific, która przebiega tuż za ogrodzeniem bazy. Długie na kilkaset wagonów składy wymagają lokomotywy o potężnej mocy. I dźwięku. Co kilkanaście minut.

wiecej
out of order>

12-02-2016

out of order

Większość tematów, które mnie w życiu absorbują można bardzo ładnie wkleić na wykres sinusoidy. Albo, żeby było bardziej obrazowo – wsadzić do wagonika kolejki górskiej. Po fali zaangażowania, kolekcjonowania szczegółów, testowania każdego elementu i oznajmiania głośno jak smakują każdemu, kto chce słuchać i każdemu, kto nie chce, następuje ten kawałek w dole, który mnie wycisza, a następna górka dotyczy już innego tematu.

wiecej
Wszystko jest większe w Teksasie, czyli T-6 kontra turkey vulture>

07-02-2016

Wszystko jest większe w Teksasie, czyli T-6 kontra turkey vulture

Każdego dnia rozglądam się w poszukiwaniu inspiracji. Patrzę pod nogi, za siebie, zaglądam do kieszeni, pod paznokcie i między drzewa. Im mniej kolorów, dźwięków, wydarzeń, tym większe wyzwanie. A tu jest całkiem spore. Tu, czyli w największym stanie USA (nie licząc Alaski), na granicy z Meksykiem, w Teksasie. Jednolicie wypłowiała przestrzeń pocięta tallwayami, nieliczną i niską zielenią, licznymi reklamami i barami.

wiecej